ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
دایره المعارف ترکمن > تاریخ > مهاجرت اغوزها به سوی غرب
مهاجرت اغوزها به سوی غرب
نوشته شده توسط MatinGHezeljeh در تاریخ ۱۳۸۷/۱۲/۲۸ (3244 بار خوانده شده)
درنتیجه عوامل گوناگون ترکمن ها از ناحیه اسپیجاب به سوی غرب مهارجت کردند، مهمترین علت این مهاجرت ها، فشار امپراطوران چین از سوی غرب بوده است. علاوه بر مسئله فوق ظهوراسلام نیز عامل مهمی در تشدید این مهاجرت بوده است.
جنگجویان اسلام بعد از پیروزی بر مناطق ترک نشین، عده ای از این اقوام را به عنوان غازیان اسلام با خود همراه ساخته، به سرزمین های دیگر هجوم آوردند که این روند در مهاجرت ها موثر بوده است. ترکمن ها درمسیر مهاجرت خود از حاشیه شهر های بزرگ و آبادی های چون سمرقند و بخارا گذشتند و ر بخارا به دو گروه تقسم شدند یکی از این دو گروه نواحی دریاچه آرال را در پیش گرفت و بعد از مدت های مدید در طول تاریخ خود را به سوی اورگنج و از آنجا به سواحل شرقی دریای خزر رسانده و در شهرها و آبادی هایی چون دهستان و منقشلاق اسکان گرفتند.
در زمان سطان مسعود غزنوی، جنگ بزرگ در ناحیه دندانقان رخ داد که منجر به تغییر حکومت در ایران از غزنویان به سلجوقیان گردید.
به این ترتیب سیر مهاجرت ترکمن ها از اوائل قرون اسلامی تا قرن پنجم هجری ادامه داشت. آنان تا این تاریخ یعنی 500 هجری خود را به سواحل دریای خزر رساندند. ترکمن ها به تدریج نواحی بین جیحون و رود اترک را در قرون هفتم و هشتم هجری، بعد از هجوم مغولان و فشاری که از سوی آنان وارد شده بود کم کم به اشغال خویش در آوردند. مهاجرت ترکمن ها به سمت رود اترک و گرگان در قرن نهم هجری آغاز گردیده است.
البته غیر از عامل مهاجرت پس از حمله اعراب به شمال و شرق ایران، عنصر ترک نژاد به طرق مختلف از قبیل غنائم جنگی و اسرای جنگی و اسرای جنگی بدست سرداران فاتح اسلامی به ممالک مسلمانان آورده شدند و بدین طریق نیز در کشور های اسلامی پراکنده شدند.
قبیله ای از ترکمانان به نام قراختائیان بر اثر خشونت بیش از حد سلطان محمود غزنوی تا سیحون و جیحون رسیدند ولی نتوانستند از آن بگذرند و در داخل خاک ایران رخنه نمایند. اما دسته ای دیگر از ترکمن های غز، بناتم سلاجقه در اواخر قرن چهارم شروع به مهاجرت به داخل خاک ایران کردند و در جند و بخارا سکونت گزیدند. این دسته که همان ترکمنان سلجوقی می باشند به سرعت در ماوراءالنهر و خراسان و سمت شرق خزر تا کناره های جنوبی رود گرگان پراکنده شدند و در همان زمان مسلمان شده و مذهب رسمی خراسانیان را که مذهب سنت و جماعت فرقه حنفی بوده است، پذیرفتند.
خلفای عباسی بسیاری از ترکان (حدود 20000 نفر) را به عنوان نیروی نظامی درمقابل ایرانیان و اعراب مخالف به استخدام خود در آوردند. سامانیان نیز عده ای از غلامان ترک را وارد سپاه خود نمودند، همین مسئله بعدها یکی از دلایل نفوذ ترکان در دستگاه های حکومتی ایران شد. ترکمنان سلجوقی نیز دسته ای از غزان بودند که قدرت زیادی به دست آوردند. ترکمن ها در زمان سلجوقیان جزو طبقه نجبا و اشراف به حساب می آمدند و صاحب زمین و احشام فروان نیز بودند.
در سال 90 هجری اعراب به منطقه دهستان رسیدند، در این منطقه با مقاومت شخصی به نام سول (چول) روبرو شدند. اعراب به مدت 6 ماه این منطقه را محاصره کردند، ترکان دهستان، دلیرانه مقاومت می کردند ولی به علن نبودن آب شیرین و در نتیجه استفاده از آب شور و گندیده، بیماری های گوناگونی رواج یافت. سول مجبور شد که تقاضای صلح نماید، اعراب تنها به او و به 300 تن از قوم و خویشان وی امان دادند. بعد از فتح قلعه 14000 اسیر ترک کشته شدند، بعد از آن تمامی اهالی دهستان تحت تابعیت خلیفه در آمدند، اما سول به مقاومت خود با اعراب ادامه داد و در ناحیه «آل بوحیرا» در کنار دریای خزر شورش کرد. این بار، سول و تمامی یارانش کشته شدند، اعراب تا سال 98 هجری از دریای خزر تا آمو دریا را فتح کردند.
در دوران خلافت بنی عباسی، عده بی شماری از عناصر ترک در دستگاه حکومتی دست اندر کار بودند و به آسانی به هم نژادان خود خیانت می کردند، عده ای از ترکمن ها مانند سایر مردم شهرنشین به آسانی سر تسلیم نزد عرب ها فرود نیاوردند و مدت های زیادی با اعراب مبارزه کردند و سر انجام همه پذیرای اسلام شدند. بنی امیه که در بین سال های 133- 41 هجری، حکمرانی داشتند، آرزویی جز گسترش سلطه خود بر تمامی ماوراءالنهر نداشتند. آنها در تلاش بودند که قدرت و سیطره شان را بر ترک ها تحمیل نموده، از آنان مالیات و خراج فروان بگیرند، برعکس امویان، در دوران بنی عباسی کلیه نواحی ماوراءالنهر و سرزمین های ترکان از دست نمایندگان خلیفه به دست اشراف محلی ترک می افتد و این امر تا دوران طاهریان (206 هجری) و سامانیان (279 هجری) ادامه می یابد.


منبع
سیری در تاریخ ترکمن - مایسا ایری

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
قبایل باستانی ترکمنستان و پیدایش ملت ترکمن
۱۳۹۳/۱۰/۲
5164
گرگان ، مهد تمدن هاي كهن
۱۳۹۱/۹/۱۴
4966
تركمنهاي ايران (2)
۱۳۹۱/۷/۴
7212
تركمن‌های ایران (1)
۱۳۹۱/۶/۳۰
7019
ترکمن ها در قرن 12- 10 ه.ق
۱۳۹۱/۴/۲۰
5681
تحقیقی‏ در باب میل‏ گنبد و انگیزهء ایجاد آن
۱۳۹۰/۸/۱۷
10396
نمایندگان ترکمن صحرا در مجلس شورای ملی
۱۳۹۰/۶/۲۵
4989
گرگان و گنبد کاووس
۱۳۹۰/۶/۲۳
5725
تئاتر در ترکمن صحرا
۱۳۹۰/۵/۱۷
4756
تاریخچه‎‎‏‏‏‏‏‏‏ تاسیس مدارس در ترکمن صحرا
۱۳۸۹/۱۱/۲۲
8996
قیات خان
۱۳۸۹/۱۱/۲۲
4400
اوضاع استرآباد در جنبش مشروطیت با تكيه بر وضعيت تركمنها
۱۳۸۹/۷/۷
4163
عـزیز حان (۱۹۱۹ -۱۸۸۷)
۱۳۸۹/۷/۶
2770
افسانه پیدایش قوم ترکمن
۱۳۸۹/۷/۴
33410
غزوات اورشی 2
۱۳۸۹/۶/۷
2687
قتل عام ترکمنهای خیوه توسط ارتش روسیه در سال 1876
۱۳۸۹/۵/۲۲
5603
مبارزات قیات خان سردار تورکمنها در قرن 19
۱۳۸۹/۵/۲۲
3727
از نهضت جنگل تا گمیشان و گنبد کاووس
۱۳۸۹/۵/۱۸
8055
تأملاتی‌ در واژگان‌ قرناس‌ و قرناوه‌
۱۳۸۹/۴/۲۷
3885
ترکمن ها آق قویونلو و قراقویونلو
۱۳۸۹/۲/۲
15826
مبارزات ترکمن ها با هلاکو
۱۳۸۸/۱۲/۹
4341
ترکمن ها در ایام تیمور و تیموریان
۱۳۸۸/۱۲/۶
4678
ترکمن ها در ایام حمله مغول
۱۳۸۸/۹/۱۷
11568
ترکمن ها در دوره خوارزمشاهیان
۱۳۸۸/۸/۱۸
5012
آثار ترکمنان سلجوق در ایران
۱۳۸۸/۷/۱۷
5588
ترکمن ها در دوره سلجوقیان
۱۳۸۸/۷/۱۷
11588
نام ترکمن؛ مفهوم و ماهیت آن
۱۳۸۸/۷/۱۰
8422
نگاهی‌ گذرا به‌ تاریخ‌ تركمن‌ها
۱۳۸۸/۶/۲
10794
قابوس ابن وشمگیر
۱۳۸۸/۵/۳
7801
تركمانان در عصر مشروطه
۱۳۸۸/۴/۱۰
5142
مختصری درباره ترکمن ها
۱۳۸۸/۳/۳۱
15578
نحوه نامگذاری روستاهای ترکمن
۱۳۸۸/۱/۶
19966
ترکمن ها در دوره غزنویان
۱۳۸۷/۱۲/۲۹
7230
مهاجرت اغوزها به سوی غرب
۱۳۸۷/۱۲/۲۸
3245
اغوزها
۱۳۸۷/۱۲/۲۸
5546
تاریخ اولیه ترکمن ها
۱۳۸۷/۱۲/۱۳
8452
عثمان آخوند
۱۳۸۷/۱۰/۵
5906
ترکمن ها در دوران حکومت پهلوی
۱۳۸۷/۱۰/۲
11580
اُغوز
۱۳۸۷/۸/۱۳
3656
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
فروشگاه آنلاین صنایع دستی ترکمن

فروشگاه آنلاین سایراق به عنوان بخش فروشگاه سایت بایراق فعالیت خود آغاز نمود.


فروشگاه آنلاین چارقد، فرش، زیورآلات ترکمن سایراق

فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

دانلود آهنگ ترکمنی

سایت مرجع دانلود آهنگ ترکمنی


www.TurkmenSong.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.