ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
دایره المعارف ترکمن > بازی های محلی > پلله م باشی ( چورله ن- چورریگ - اوینام كسسیر)
پلله م باشی ( چورله ن- چورریگ - اوینام كسسیر)
نوشته شده توسط MatinGHezeljeh در تاریخ ۱۳۸۸/۲/۱۰ (2973 بار خوانده شده)
این بازی یكی از پرآوازه ترین و معروف ترین بازی های بومی و محلی تركمن هاست. این بازی كه بیشتر در شب های مهتابی و فرا رسیدن عید سعید فطر و عید قربان انجام می شود، بخاطر جذابیت خاص این بازی ساعت ها طول می كشد و بازیكنان دو گروه در ستیز و جدال شب را به صبح می رساندند. چه بسا بدون اینكه گروهی بر گروه دیگر تفوق و برتری داشته باشد. در این بازی، بازیكن فرصت طلبی و تیز هوشی خود را به زخ دیگران می كشد، بازی به گونه ای است كه اگر بازیكنی ترس و واهمه داشته باشد، معمولا در كنار و گوشه ها می ماند و جرات حمله كردن پیدا نمی كند و چه بسا از گروه مخالف در لحظه ای كه فرصت مناسب باشد او را از میدان بازی خارج می كنند.
این بازی با همكاری و مشاركت بازیكنان دو گروه انجام می شود. گروهی كه حمله می كند و گروهی دیگر كه سعی دارند از موضع خود دفاع كرده و مقاومت نمایند. در اینجا هر دو گروه نهایت همكاری و تعاون را به نمایش می گذارند. گروه حمله كننده به یاری و كمك یار خود آمده و سعی دارند بازیكن مدافع را از زمین خارج نمایند، در حالیكه گروه مدافع نیز پشتیبان یار خود است و از او حمایت می كنند.

اهداف بازی
فرصت طلبی و تیز هوشی، كسب مهارت، جرات و شهامت، ایجاد وتقویت حس مقاومت و پایداری، تقویت حس همكاری و تعاون، سرعت و چابكی، تقویت عضلات بدن.

تعداد بازیكنان
از 12 تا 30 نفر.

نحوه بازی
در این بازی بازیكنان قبل از هر چیز 2 نفر را بعنوان خان و یا رهبر گروه انتخاب می كنند كه معمولا این دو نفر با نفوذترین و قوی ترین افراد هستند. سپس بازیكنان دو به دو كه از لحاظ جسمانی و مهارت در بازی یكسان هستند به نقطه ای دورتر از رهبر (خان ها) رفته برای خود نامی مستعار انتخاب می نمایند، سپس نزد خان ها آمده می گویند: «خاللای خاللای». خان ها می گویند: « آلدیق، آلدیق».
بازیكنان می گویند: « كیمه آی گرگ كیمه گون ». كه خانها با گفتن نام یكی از آنها، وی را انتخاب می كنند و بدین ترتیب سایر بازیكنان نیز به دو گروه تقسیم می شوند. همین جا متذكر می شویم كه در تمام بازی های گروهی یارگیری و تقسیم به دو گروه با چنین روشی صورت می گیرد.
بعد از آن بازیكنان كفشها را از پا در آورده در یك محل جمع می كنند كه به آن جا «پلله» می گویند. بازیكنان مدافع در یك دایره فرضی قرار می گیرند كه مركز آن كفشها و یا پلله می باشد. بازیكنان حمله كننده نیز بیرون این دایره فرضی قرار دارند. بازی با علامت دادن یكی از بازیكنان حمله كننده كه در واقع هشداری است، در حالیكه دستش را بلند كرده می گوید: شو نامه؟ از گروه مدافع نیز كه در واقع اعلام آمادگی است، یكی جواب می دهد: سامان! بعد از شنیده كلمه سامان صدایی از تمام بازیكنان بلند می شود كه می گویند : « آرامئزدا قل یابان» بازی شروع می شود.
بازیكنان داخل دایره فرضی (مدافعین) سعی دارند به دست و پا و یا هر عضو دیگر حمله كننده بزنند و او را از جریان بازی خارج نمایند. از طرف دیگر بازیكنان حمله كننده سعی دارند با عبور از وسط دو بازیكن و با كشیدن خط فرضی از بین بازیكن عبور كرده و او را از بازی خارج نمایند.
گاهی گروه مدافع از طرف گروه حمله كننده چنان تحت فشار قرار می گیرد كه در لاك دفاعی محض فرو می رود و گروه حمله كننده با تقویت حمله خود و با گرفتن پایی كه بطرف او نشانه رفته است، او را بر روی زمین می كشد و از بازیكنان خود می خواهد كه بین بازیكنی كه روی زمین كشیده می شود و سایر بازیكنان عبور كرده تا او را از صحنه بازی خارج نمایند. این بازی همچنان ادامه پیدا می كند تا اینكه در نهایت از هر گروهی كه یك نفر باقی بماند بنام «چئرلئق» شناخته می شود. نقش این بازیكن خیلی مهم و حساس می باشد، چرا كه بردن و یا واگذار كردن بازی به او ختم می شود. این بازیكن چئرلئق در پلله قرار می گیرد و سایر بازیكنان گروه مقابل پشت سر او هستند. به چئرلئق اجازه داده می شود كه در حدود 10 قدم تا جایی كه می تواند قدم را بزرگ می گیرد و از بازیكنان فاصله گرفته و پا به فرار می گذارد. سایر بازیكنان گروه مقابل نیز بدنبال او هستند. چئرلئق تا جایی كه نفس او اجازه می دهد و یا در نظر گرفتن اینكه مسافت طی شده را می تواند برگردد، از محل بازی فاصله می گیرد و سعی دارد بازیكنان را دور زده و به پلله برگردد. اگر او در انجام این كار موفق شود، گروه آنها برنده است و اگر هم در بین راه او را با پا زدند و نتوانست بازیكنان را دور زده خود را به پلله برساند بازنده هستند.

در این بازی و اجرای نقش چئرلئق بعضی از افراد در بین مردم روستا یا منطقه خود شهرت كسب كرده اند كه یكی از آنها در روستای اجن سنگرلی شهرستان كلاله، شخصی بنام حاجی گوندوقدی سرداری می باشد، معروف است كه وی حدود 10 كیلومتر را بخاطر اجرای این نقش دویده است.


منبع
كتاب بازی های بومی تركمنها، ستاربردی فجوری

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
آلتی قویون بأش گچی
۱۳۸۹/۵/۵
7146
ساناواچ لار 3
۱۳۸۹/۲/۱۹
5452
ساناواچ لار (2)
۱۳۸۹/۱/۱۲
4964
قورد توتمیش
۱۳۸۸/۱۲/۲۷
5446
آیدماجه لار / گفتنی ها
۱۳۸۸/۱۲/۲۳
5412
چاغالارینگ اویون آیدیم لاری
۱۳۸۸/۷/۵
3267
كبه بام
۱۳۸۸/۷/۱
2967
اخمل
۱۳۸۸/۳/۱۶
3302
مونجوق آتدی لار (2)
۱۳۸۸/۲/۲۳
3107
ساناواچ لار
۱۳۸۸/۲/۲۲
2825
پلله م باشی ( چورله ن- چورریگ - اوینام كسسیر)
۱۳۸۸/۲/۱۰
2974
مونجوق آتدی لار
۱۳۸۸/۲/۵
2995
غوشاق آتدی
۱۳۸۸/۱/۲۵
3739
قارماك
۱۳۸۸/۱/۵
2792
ساقچی / نگهبان
۱۳۸۷/۱۱/۲۰
3001
قره گوردوم/ گیزگن پچک
۱۳۸۷/۱۰/۲۶
3014
آراکسیر
۱۳۸۷/۱۰/۲۶
2307
آی گرک گؤن گرک
۱۳۸۷/۸/۲۸
2999
یارالیم
۱۳۸۷/۸/۲۷
2458
لأله
۱۳۸۷/۸/۲۷
6771
ثارجه قاوون
۱۳۸۷/۸/۲۶
2921
آشیق اویین
۱۳۸۷/۸/۲۶
3161
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
فروشگاه آنلاین صنایع دستی ترکمن

فروشگاه آنلاین سایراق به عنوان بخش فروشگاه سایت بایراق فعالیت خود آغاز نمود.


فروشگاه آنلاین چارقد، فرش، زیورآلات ترکمن سایراق

فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

دانلود آهنگ ترکمنی

سایت مرجع دانلود آهنگ ترکمنی


www.TurkmenSong.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.