ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
دایره المعارف ترکمن > صنایع دستی > سوزندوزی ترکمن ها
سوزندوزی ترکمن ها
نوشته شده توسط MatinGHezeljeh در تاریخ ۱۳۸۸/۲/۱۶ (5643 بار خوانده شده)
سوزندوزی ترکمن ها
هنگامی که کسی از منسوجات ترکمنی سخن به میان می آورد، فکرمان به سمت دستبافته های پرزدار ترکمن ها که شناخته شده اند سوق می یابد. اما جالب است بدانیم که موارد استفاده بافته های تخت ترکمنی و بافته های پرزدار با سوزندوزی های ایشان بسیار متفاوت می باشد، اشیاء بافته شده شامل فرش ها، کیف های در اندازه ها و نسبت های گوناگون، یراق حیوانات و آلاچیق ها هستند در حالیکه سوزندوزی ها غالبا فقط به عنوان تکه ای از یک لباس و محافظ اشیاء خاص (مثل کیف قرآن) استفاده می شوند. به جز در مورد آسمالیق و یراق شترها در مراسم عروسی، می توان گفت تقریبا در موارد استفاده بافته های پرزدار و اشیاء سوزندوزی شده تداخلی وجود ندارد چرا که پوشیدن و پاره کردن چیزی که مستعد جاودان ماندن است با هم مغایر به نظر می رسد. دستبافته های پرزدار ترکمنها نسبتا زمخت است اما سوزندوزی های ایشان ظریف می باشند.
شمایل نگاری بافته های ترکمنی معمولا دارای اشیاء ساده قابل تشخیص مثل گلها و درختان و حیوانات نمی باشد. شاید قسمت اعظم موتیف ها به صورت بازنمودی (یعنی به صورت بازنمایی یک شئ طوری که قابل تشخیص باشد) نیستند و اگر هم بازنمودی باشند معمولا آنقدر ساده شده اند که برای شناسایی اشیایی که نشان می دهند باید به حدس و گمان متوسل شد.
فیل ها، پرندگان، قایق ها، سلاح ها، اسب ها و دیگر اشیاء طبیعی و یا ساخته دست بشر به صورت قابل تشخیص در میان منسوجات پرزدار ترکمنی به ویژه در فضاهای منفی آنها دیده می شوند. با این مقدمه به چند نمونه نگاهی می اندازیم.

آسمالیق
اینها از گیراترین منسوجات سوزندوزی شده ترکمنی می باشند چرا که قرینه ای در دنیای بافته های پرزدار ترکمنی نیز دارند. اما بر خلاف آسمالیق های پرزدار ترکمنی که (با تعدادی استثنا) دارای موتیف با عناصر واقعنما (رئالیستیک) نمی باشند، نمونه های سوزندوزی شده با گلهای بسیار واضح و واقعنما زینت یافته اند.
در اینجا سه نمونه که به اقوام تکه نسبت داده می شود موجود می باشد که رویکردهای بسیار متفاوتی را به آنچه که اساساً همان اصطلاحات موتیف بازنمودی است نشان می دهند.

چیرپی
چیرپی پوششی است تا حدودی به شکل یک پالتو با آستین هایی بدون کاربرد که توسط زنان در مواقع به خصوص پوشیده می شود. این پوشش ها در رنگهای پس زمینه گوناگونی دوخته می شوند. از جمله: سیاه، قرمز، سبز، سفید و زرد. عموما اعتقاد بر این است که این رنگها نشانه سن یا موقعیت زناشویی صاحب لباس را نشان می دهند. ایشان بوسیله نخ های ابریشمی روی زمینه های ابریشمی سوزندوزی می کنند و اگر چه شیوه کلی سوزندوزی در نمونه های مختلف مشابه است میزان تراکم نقوش سوزندوزی به صورت گسترده تغییر می کند.

برگرفته ار مقاله استیوپرایس ، ترجمه و تلخیص: جمال الدین توماج نیا
فصلنامه یاپراق

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
سوزن دوزی 2
۱۳۸۹/۷/۱۷
10079
آشنایی با فراورده‌های سوزن‌دوزی تركمن
۱۳۸۹/۲/۲۲
8231
سوزن دوزی
۱۳۸۸/۶/۱۱
11093
نقش گل یاییدی
۱۳۸۸/۵/۳
8693
تکین (سوزن دوزی)
۱۳۸۸/۵/۲
7025
سوزندوزی ترکمن ها
۱۳۸۸/۲/۱۶
5644
وسایل خانگی چوبی
۱۳۸۷/۱۱/۱
4742
وسایل خانگی فلزی
۱۳۸۷/۱۰/۸
4040
گروه فلز
۱۳۸۷/۱۰/۷
2934
گروه چوب
۱۳۸۷/۱۰/۷
3684
گروه ایشمه و اورمه (بافتنی)
۱۳۸۷/۱۰/۷
4559
گروه کشته (سوزن دوزی)
۱۳۸۷/۱۰/۷
12099
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
فروشگاه آنلاین صنایع دستی ترکمن

فروشگاه آنلاین سایراق به عنوان بخش فروشگاه سایت بایراق فعالیت خود آغاز نمود.


فروشگاه آنلاین چارقد، فرش، زیورآلات ترکمن سایراق

فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

دانلود آهنگ ترکمنی

سایت مرجع دانلود آهنگ ترکمنی


www.TurkmenSong.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.