ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
دایره المعارف ترکمن > آداب و رسوم > نگاهی كوتاه به برخی ترانه های عامیانه و مراسم سنتی
نگاهی كوتاه به برخی ترانه های عامیانه و مراسم سنتی
نوشته شده توسط MatinGHezeljeh در تاریخ ۱۳۸۸/۳/۷ (6449 بار خوانده شده)
نگاهی كوتاه به برخی ترانه های عامیانه و مراسم سنتی
به راحتی نمی توان عرصه ای از زندگی را نام برد که موسیقی در آن نقشی مهم نداشته باشد. از روزگاران قدیم، موسیقی از بدو تولد تا پایان زندگی مونس انسان بوده است. در طلوع تمدن، سرودخوانی هم به اندازه ی محاوره ی معمولی اهمیت داشته است و علاوه بر آن در دوران گذشته معتقد بوده اند که ارواح طبیعت، زبان سرود را بهتر می فهمند. برای نیاکان ما معاشرت با ارواح زمین و آسمان، حامیان و پیران محصول کشاورزی و پیشه های دیگر به اندازه ی معاشرت با هم قبیله ای ها اهمیت داشته است.
در گذشته، سرودهای عامیانه در تار و پود فعالیت های مادی و عملی انسان، در کار و آیین و سنت هایش تنیده و به نوعی قالب زندگی تبدیل شده بود. یکی از آداب قدیمی ترکمن ها «سویت قازان» است. در جهان بینی ترکان قدیم، سویت قازان، ارباب و حامی دام های اهلی بود و می توانست با کمک سنگ باران موجب بارش باران شود. به مرور زمان سرودهای درخواست باران اهمیت خود را از دست داد و از آن زمان این ژانر به سرود بازی کودکانه تبدیل شده است.
در چهار بیتی های مراسم «شمن اودی» (آتش شمن) که از سنن مشترک مردم است، آثاری از آیین زرتشت دیده می شود. این مراسم را در آخرین چهارشنبه ی سال کهنه برگزار می کردند. به این منظور، خرمن بزرگی از آتش برمی افروختند و از روی آن زنان و کودکان می پریدند تا از بیماری ها و بلایا رهایی یافته، پاکیزه به استقبال سال نو بروند. جشن اعتدال بهاری- عید نوروز- ریشه ی تاریخی بسیار قدیمی دارد. رسم «مونجوق آتدی» دختران در آستانه ی نوروز هم با سرودخوانی همراه است. در این روز دختران در اتاقی مخصوص دور هم جمع شده و ضمن خواندن دو بیتی های مرسوم، منجوق های خود را که درکاسه ای می اندازند و به نوبت از آن بیرون می کشند. بخت و اقبال هر دختر با دوبیتی هایی که در آن لحظه می خواند، مشخص می شود. شب اول طلوع هلال ماه نو هم پرشور و شادمانه سپری می شد. کودکان و نوجوانان به صورت گروهی به درخانه های همسایه ها رفته، سرودهای مرسوم این شب به نام «یا رمضان» را می خواندند. [سرودهای یا رمضان در شب اول ماه نو خوانده نمی شود و در ترکمنستان در شب اول ماه رمضان خوانده می شود ولی درمیان ترکمن های ایران درشب پانزدهم ماه رمضان خوانده می شود – مترجم]. در پاسخ به آرزوی موفقیت و سعادت برای صاحب خانه درسال جدید، آنها هم پاداشی به نشانه ی تشکر دریافت می کردند.
اغلب سرودهای آیینی نه تنها با ایام سال، بلکه با اعمالی معین در ارتباط هستند. پدیده های فرهنگ عامه، خارج از کارکرد عملی آنها قابل درک نیست. ازسرودهایی که در جشن عروسی ترکمن ها خوانده می شود می توان پی برد که آنها خانواده ی جدید خود را به کدام یک از گروههای قومی منسوب می کنند. جنبه ی سحرانگیزی مراسم عروسی با مشارکت گروه افراد تقویت می شود: همه ی شرکت کنندگان این جشن سنتی مثل اشخاص دارای وظایف و نظم رفتاری مشخص عمل می کنند. این مراسم تماشاگر ندارد و هر کس باید نقش خودش را بازی کند، زیرا موازین اخلاقی جهان بینی مردم و سنن شعری آنها چنین می طلبد. نه تنها سرودهای عروسی بلکه همه ی سرود های مراسم مختلف به صورت دسته جمعی اجرا می شود.
جشن عروسی ترکمن، ترکیبی از ژانرهای مختلف فرهنگ عامه شامل: سرودها، بذله گویی ها، بازی ها، امثال وحکم، رباعیات مخصوص و اعمال مرسوم است. مراسم چند مرحله ای عروسی از رسم خواستگاری آغاز می شود که خود با خواندن دوبیتی های فراوان همراه است. مدتی قبل از روز برگزاری جشن، عروس با مشارکت دوستانش جهیزیه ی خود را می دوزد. ضمن کار دوزندگی، دوشیزگان با یکدیگرشوخی می کنند، سرودهای تغزلی « اجه جان » (جان مادر)، «نوی نوی» و «لاله» می خوانند. جشن در خانه ی عروس آغاز می شود و در آن جا او با اقوام و خویشان خود وداع می کند. اعتقاد بر این است که پس از این، دوره ی دوشیزگی به پایان می رسد، گویی که دوشیزه می میرد و به همین علت دوستان عروس، سرود خداحافظی « اولن» (مرده) را می خوانند. زن به خانه ی شوهر می رود، اما این بار به عنوان همسر، مادر، حافظ کانون خانواده. در زمان ورود به خانه ی جدید، عروس اعمالی مرسوم انجام می دهد و قسمت شاد و سرگرم کننده ی جشن آغاز می شود که شامل اجرای ساز و آواز، بازی های مختلف، مسابقه ی کشتی، هنرنمایی هنرپیشه های آماتور و سایر برنامه های مفرح است. ترانه خوانی از قسمت های قطعی مراسم عروسی است.
در عروسی های امروزی ترکمن علاوه بر ترانه های مرسوم (یار یار، یار و جان)، اجرای حرکات موزون به نام «کوشت دپدی» بسیار رایج است. این رقص ریشه در حرکات موزون قدیمی شمن ها یعنی «ذکر» دارد. این چرخه ی چند قسمتی که بیشتر در گذشته در مناطق غربی ترکمنستان رایج بود، برای راندن ارواح خبیث انجام می گرفت. همین امر موجب افزوده شدن این رسم به مراسم عروسی گردید. نام قسمت های مختلف این چرخه به نام های «دیوانه»، «سدرات»، «اتورمه غزل» (غزل خوانی درحالت نشسته) و « زمزم » حفظ شده است. امروزه رقص های «اوچ دپیم» و «بیر دپیم» رایج ترهستند.
در میان ژانرهای روزمره ی فرهنگ عامه، لالایی ها ی موسوم به «هودی» رایج تر از بقیه است. با وجود تنوع متون هودی ها و ویژگی های خاص هر منطقه، در مجموع نرمی تمثال ها و آهنگ ها این ژانر را متمایز می کند. در کنار سرودها و بازی های کودکانه، فرهنگ عامه ی ترکمنی دارای ژانر بسیار زیبای دیگری است که به بازی های زنان ودختران ترکمن اختصاص دارد و بخش هایی از آن با همراهی سرودهای تغزلی «لاله»، «داماق لاله» ، «دوداق لاله» ، «دیز (یا آیاق) لاله» و «اگین لاله» (یا همیل- هاررو) اجرا می شود.
از جمله ژانرهای فرهنگ عامه که با کار در ارتباط هستند می توان به «هولوم» که در زمان دوشیدن شیرگاو و یا شتر توسط زنان اجرا می شود و «دگیرمن چی» که در جریان کار با آسیاب دستی خوانده می شود، اشاره نمود. شناخت میراث موسیقیایی مردم و سرچشمه های فرهنگی آنها اغلب به درک بسیاری از لحظات تاریخی، آگاهی یافتن از سرنوشت گروه های قومی و نسل های مختلف کمک می کند. هم اکنون در سایه ی کنسرت ها و وسایل شنیداری و دیداری، محدودیت موسمی بودن اجرای سرودهای عامیانه ی آیینی از بین رفته است. ما سرودهای سنتی را در هر زمانی از روز یا سال می شنویم، اما نمی دانیم که در گذشته این سرودها با چه مناسبت هایی در ارتباط بوده اند و اجرای آنها درحال حاضر می تواند حیرت خالقانشان را برانگیزد.
اکنون سرودهای عامیانه مرزهای زمانی و موسمی را درنوردیده اند و در نتیجه یک رشته ی مستقل از آفرینش های هنری گشته اند. شنوندگان امروزی سرودهای سنتی می توانند در تخیلات خود سیاحتی جالب در قرون و اعصار گذشته داشته باشند و با نیاکان خود به «گفت وگو» بنشینند؛ زیرا گفت و گوی زنده و مستقیم بین آثار فرهنگ عامه و نسل های معاصر است که قرن ها زنده می ماند، نه خود اثر که در درون خود محدود است و برای اندیشه ی معاصر قابل درک نیست، و نه ثبت آن به عنوان نوعی اطلاعات.

جمیله قربانوا
مترجم: عظیم قلی بغده
برگرفته از مجله یاپراق

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
خۆودۆلِر (خالک دؤرِديجيليگی- 1)
۱۳۹۴/۱/۳
2737
مراسم عروسی در بین ترکمن‌های نخورلی‌
۱۳۹۱/۷/۳۰
8356
لأله لر
۱۳۹۰/۸/۱۸
10581
لأله
۱۳۹۰/۵/۲۷
18663
سویگی آیدیملاری / ترانه های غنایی
۱۳۸۹/۷/۶
23640
یار یار (توی آیدیم )
۱۳۸۹/۶/۸
17930
نوع و قالب هودی ها
۱۳۸۹/۵/۱۲
5683
جشن عروسی تركمنهای اَنولی
۱۳۸۹/۴/۲۷
5670
مجالس پرخوانی یا آیین ذکر در بین ترکمن ها
۱۳۸۹/۳/۲۲
6487
کوشت دپدی (2)
۱۳۸۹/۳/۶
5153
توی آیدیم لار 2
۱۳۸۹/۲/۱۸
16512
مراسم سوگواری و خاک سپاری
۱۳۸۹/۱/۲۹
8228
قرمز دون؛ کورس سنتی و آئینی ترکمن
۱۳۸۹/۱/۲۵
4460
کوشت دپدی
۱۳۸۹/۱/۹
6705
عید نوروز در ترکمنستان
۱۳۸۸/۱۲/۲۲
8204
توی آیدیم لار
۱۳۸۸/۱۲/۲۲
5407
مراسم عروسی ترکمن ها در گذشته
۱۳۸۸/۱۰/۲۱
10727
الله یولی/ صدقه در راه خدا
۱۳۸۸/۸/۱۸
2938
آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در گذشته
۱۳۸۸/۶/۲۳
4585
قدر گیجه (شب قدر)
۱۳۸۸/۶/۱۷
3452
یا رمضان آیدیم لاری
۱۳۸۸/۶/۱۲
19732
آئین آق آش
۱۳۸۸/۵/۳۱
6427
آداب و رسوم ترکمن ها در ماه مبارک رمضان
۱۳۸۸/۵/۲۹
5421
مرثیه خوانی 2
۱۳۸۸/۵/۲۰
3397
آداب و رسوم تولد و نامگذاری فرزند
۱۳۸۸/۵/۱۲
9547
اؤلنگ لر (ترانه های عروسی)
۱۳۸۸/۵/۳
12590
عناصر نمایشی در مراسم ذكر خنجر
۱۳۸۸/۴/۱۴
5911
آئین نوروز در بین تركمن‌ها
۱۳۸۸/۳/۳۱
9089
قونگشی اوقارا
۱۳۸۸/۳/۲۱
3318
نگاهی كوتاه به برخی ترانه های عامیانه و مراسم سنتی
۱۳۸۸/۳/۷
6450
كاركرد رصد خانه ای آلاچیق تركمن
۱۳۸۸/۳/۳
4818
هودی 3
۱۳۸۸/۲/۲۲
4497
جشن لچك
۱۳۸۸/۲/۱۹
3072
هودی 2
۱۳۸۸/۲/۱۴
5220
شب قدر در میان تركمن ها
۱۳۸۸/۱/۲۳
4660
برخی از سنت ها و آداب و رسوم ترکمن های ترکمنستان
۱۳۸۸/۱/۲۱
6294
مراسم سویت قازان
۱۳۸۸/۱/۱۵
4761
مرثیه خوانی
۱۳۸۷/۱۱/۲۶
3687
قره چهارشنبه
۱۳۸۷/۱۱/۲۵
6092
هودی 1
۱۳۸۷/۱۱/۱
14865
مراسم قوقین
۱۳۸۷/۱۱/۱
2746
یا رمضان
۱۳۸۷/۱۰/۲۱
5673
مراسم مولود خوانی
۱۳۸۷/۱۰/۲۱
3972
مراسم تولد و نامگذاری در گذشته
۱۳۸۷/۱۰/۱۴
3371
مِرد عید (14 شعبان)
۱۳۸۷/۱۰/۸
2943
عید قربان در گذشته
۱۳۸۷/۱۰/۸
4752
گورشمک (کشتی گیری)
۱۳۸۷/۱۰/۵
5290
ذکر خنجر و نحوه ی اجرای آن
۱۳۸۷/۹/۲۲
14487
مراسم ازدواج در بین ترکمن ها (قسمت سوم)
۱۳۸۷/۹/۱۸
25031
مراسم ازدواج در بین ترکمن ها (قسمت دوم)
۱۳۸۷/۹/۱۸
17877
اُی ، مراحل برپایی و اجزای آن
۱۳۸۷/۹/۱۵
7436
مراسم ازدواج در بین ترکمن ها (قسمت اول)
۱۳۸۷/۹/۹
8101
مراسم تولد
۱۳۸۷/۹/۸
4101
مراسم ختنه
۱۳۸۷/۹/۸
4849
مراسم عزا و سوگواری در بین ترکمن ها
۱۳۸۷/۹/۸
9467
آیین آق آش
۱۳۸۷/۸/۱۳
4971
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.