ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
دایره المعارف ترکمن > تاریخ > آثار باستانی > افسانه ای در باره ی مناره ی توره بك خانم
افسانه ای در باره ی مناره ی توره بك خانم
نوشته شده توسط MatinGHezeljeh در تاریخ ۱۳۸۸/۳/۲۸ (9870 بار خوانده شده)
نام كهنه اورگنج در دوره های مختلف تاریخ مشاهده می شود. برخلاف مناطق دیگر استان داشحوض، این منطقه با آثار تاریخی خود مشهور است و یكی از این آثار تاریخی، آرامگاه «توره‌بگ خانم» می باشد. در باره این اثر معماری بسیار زیبا، افسانه‌های زیادی وچود دارد.
در یكی از آنها گفته می شود كه در زمانهای بسیار قدیم، حاكم این منطقه خانی بود كه دختری زیبا به نام توره‌بگ خانم داشت و جوانان زیادی آرزوی ازدواج با دختر خان را در سر می پروراندند.
یكی از عاشقان توره‌ بگ خانم، یك معمار جوان بود. او آنقدر عاشق این دختر جوان بود كه با كوچكترین نگاهش، دست و پایش را گم می كرد. او بالاخره نتوانست عشق خود را نسبت به دختر خان پنهان نماید.
یك روز وقتی خان برای گردش به بیرون آمد، جوان نزد او شتافت و در مقابلش زانو زد و راز دلش را بازگفت. خان خشمگین شد و خواست آن جوان گستاخ را به مرگ محكوم كند. اما چون مرد جوان معمار ماهری بود، تصمیم گرفت شرایط خود را مطرح نماید. به او گفت: «اگر تو برای من مناره ای بسازی كه بتوانم همه اتباع خود را از بالای آن ببینم، دخترم را به ازدواج تو در خواهم آورد.»
معمار جوان شرط را پذیرفت و بی آنكه احساس خستگی نماید، بسیار زحمت كشید و در مدتی كوتاه ، مناره ای ساخت كه بیش از 60 متر ارتفاع و 143 پله داشت. این مناره امروز هم زینت بخش كهنه اورگنج است و اثری تاریخی و زیباست كه با معماری ویژه خود از دیگر آثار متمایز می شود.
معمار جوان وقتی آخرین خشت آن مناره را گذاشت، از همان بالای عمارت، خطاب به خان گفت: «من شرط شما را به جای آوردم و حالا منتظر وعده ای هستم كه شما گفتید.»
جوان كه در نوك مناره نشسته بود ، پاسخ خان را به سختی شنید. او گفت: «از همانجا به پائین بپر! اگر زنده بمانی، توره‌بگ خانم از آن تو می شود.»
جوان هوش سرشاری داشت. دیگی پر از چسب ، مقدار زیادی كاغذ ، تخته های نازك و نیز ریسمان را گرفت و برای خود بالهایی ساخت و از نوك مناره به پائین پرید. اما باد او را با خود برد و در بخارا به زمین فرود آورد.
مدت زیادی طول كشید تا معمار جوان دوباره به «كهنه اورگنج» بازگردد و او در تمام این مدت پیر شده بود. پس از بازگشت، فهمید كه هم خان و هم دخترش «توره‌بگ خانم» فوت كرده اند. معمار جوان مزار محبوبش را یافت و آرامگاهی بسیار زیبا بر روی آن ساخت كه هنوز هم پابرجاست و توجه هزاران نفر را كه به آثار تاریخی و میراث گذشتگان علاقمند هستند، به خود جلب می كند.

تصاویر مناره توره بگ خانم

منبع : ماهنامه «وازروژدنیه» (چاپ تركمنستان) جولای 1999
و. سرگئیف
ترجمه : عظیم بغده

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
دیوار دفاعی قزل آلان
۱۳۸۹/۱/۶
7732
حوزه علمیه کریم ایشان
۱۳۸۸/۱۰/۲۱
8502
ميل رادکان
۱۳۸۸/۶/۲۸
6815
مسجد و مدرسه کریم ایشان
۱۳۸۸/۵/۳
12048
افسانه ای در باره ی مناره ی توره بك خانم
۱۳۸۸/۳/۲۸
9871
آق قلا (آق قلعه)
۱۳۸۸/۱/۸
8150
برج قابوس
۱۳۸۷/۱۱/۱۲
16653
دیوار قزل آلان
۱۳۸۷/۱۰/۱۰
5166
یاریم تپه
۱۳۸۷/۱۰/۷
4083
تورنگ تپه
۱۳۸۷/۱۰/۷
4779
شهر جرجان
۱۳۸۷/۱۰/۷
8969
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
فروشگاه آنلاین صنایع دستی ترکمن

فروشگاه آنلاین سایراق به عنوان بخش فروشگاه سایت بایراق فعالیت خود آغاز نمود.


فروشگاه آنلاین چارقد، فرش، زیورآلات ترکمن سایراق

فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

دانلود آهنگ ترکمنی

سایت مرجع دانلود آهنگ ترکمنی


www.TurkmenSong.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.