ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
تکین (سوزن دوزی)
نوشته شده توسط MatinGHezeljeh در تاریخ ۱۳۸۸/۵/۲ (7167 بار خوانده شده)
تکین (سوزن دوزی)
یکی دیگر از هنرهای دستی زنان ترکمنی، سوزن دوزی است، سوزن دوزی هنر ظریف و فوق العاده زیباست، زنان ترکمن در اغلب اوقات بیکاری بخصوص در ماه مبارک رمضان و در شب نشینی ها، بطور انفرادی یا دسته جمعی به این هنر روی می آورند، سوزن دوزی دسته جمعی با شور و شوق فراوان همراه است؛ زیرا زنان ضمن انجام کار با خبرگیری از اوضاع جامعه، از حال و احوال یکدیگر باخبر می شوند و با شوخی کردن و مزاح، روحیه خود را برای انجام کارهای سخت فردا تقویت می کنند، سوزن دوزی دسته جمعی زنان در واقع پایه های اولیه ارتباطات به شمار می رود، زیرا در این مجالس، زنان تمام اطلاعات و اخبار خود را از محیط پیرامون به یکدیگر منتقل می کنند و مسائل عمومی و حتی خصوصی خود را با یکدیگر در میان می گذراند.
در سوزن دوزی همانند قالی بافی، زنان ترکمن فکر و اندیشه خود را از محیط و مسائل آن به شکل انواع نقش ها مثلا «گل یاییدی» (گل شکفته) در فرش و در سوزن دوزی لباس بطور مشترک بکار می برند.
اما آنچه که نقش های سوزن دوزی را نسبت به نقش های قالی و قالیچه متمایز می سازد، در ظرافت بافت آن است، زیرا نقش هایی که با سوزن روی لباس و کلا پارچه ها بافته می شود، ریزتر و با ظرافت خاصی بافته می شود و مشکل ترین و کاربرترین بخش خلق هنر زنان است، روی این اصل سوزن دوزی خیلی زود باعث ناراحتی چشم می گردد. به هر حال سوزن دوزی و خلق نقش و نگار زیبا برای زینت دادن لباس، تنوع طلبی و حس زیبایی شناسی زنان را می رساند.
ظریفترین هنر سوزن دوزی را تهیه کلاه ترکمنی که به آن در اصطلاح محلی بؤروک می نامند، می توان مشاهده کرد.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.


این کلاه همان کلاه پوست معروف مردان ترکمن نیست، بلکه منظور کلاهی است که با نقش و نگار زیبا و بطور هنرمندانه توسط زنان، تمام نقاط بیرونی کلاه پارچه ای سوزن دوزی می شود. از این نوع کلاه هم مردان و هم زنان استفاده می کنند، در واقع مردان اغلب در زیر کلاه پوست و دختران زیر روسری می پوشند، البته کلاهی که دختران از آن استفاده می کنند با انواع زیورآلات و زنگوله ها و سکه ها زینت داده می شود، پسران نیز بؤروک را در ایام کودکی و جوانی به سر می گذارند.
این کلاه نوعی عرق چین هم هست، در لغت نامه دهخدا راجع به عرق چین اینطور آمده است. «نوعی از کلاه نازک که نوعا در زیر کلاه بر سر می گذراند (آنندراج). نوعی کلاه از پارچه یا منسوج نازک که در زیر کلاه یا به تنهایی در خانه سر نهند (ناظم الاطباء).
زنان ترکمن بخصوص عشایر، در تهیه این کلاه که وقت زیادی هم صرف می شود، با حوصله و دقت تمام و با سلیقه خاصی، انواع نقش و نگارها را بکار برده و یک هنر ظریف تماشایی را به یادگار باقی می گذارند. علاوه بر این زنان ترکمن حاشیه لباسهای خود و دخترانشان را مثل یقه، سر آستین، جلو سینه، قسمت پایین شلوار و دور سوراخ دکمه ها و خود دکمه ها را هنرمندانه سوزن دوزی کرده با انواع نقش و نگار های رنگارنگ آنرا زینت می دهند که اینکار در نوع خود از جذابیت و زیبایی خاصی برخوردار است. انواع نقش های سوزن دوزی عبارتند از:
ساری ایچیان، تکه نانگقش، بستانی، کرد نانگقش، قویماق، گلیدی یا گل یاییدی، ییلان اوک، قوش قانات، آلاجا، موی نانگقش، تیرانا، دورلی ساری ایچیان، انگک.

منبع
زن ترکمن- موسی جرجانی

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
سوزن دوزی 2
۱۳۸۹/۷/۱۸
10258
آشنایی با فراورده‌های سوزن‌دوزی تركمن
۱۳۸۹/۲/۲۲
8395
سوزن دوزی
۱۳۸۸/۶/۱۱
11278
نقش گل یاییدی
۱۳۸۸/۵/۳
8872
تکین (سوزن دوزی)
۱۳۸۸/۵/۲
7168
سوزندوزی ترکمن ها
۱۳۸۸/۲/۱۶
5789
وسایل خانگی چوبی
۱۳۸۷/۱۱/۱
4848
وسایل خانگی فلزی
۱۳۸۷/۱۰/۸
4130
گروه فلز
۱۳۸۷/۱۰/۷
3032
گروه چوب
۱۳۸۷/۱۰/۷
3794
گروه ایشمه و اورمه (بافتنی)
۱۳۸۷/۱۰/۷
4677
گروه کشته (سوزن دوزی)
۱۳۸۷/۱۰/۷
12221
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
فروشگاه آنلاین صنایع دستی ترکمن

فروشگاه آنلاین سایراق به عنوان بخش فروشگاه سایت بایراق فعالیت خود آغاز نمود.


فروشگاه آنلاین چارقد، فرش، زیورآلات ترکمن سایراق

فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

دانلود آهنگ ترکمنی

سایت مرجع دانلود آهنگ ترکمنی


www.TurkmenSong.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.