ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
ميل رادکان
نوشته شده توسط Aghigh2009 در تاریخ ۱۳۸۸/۶/۲۸ (5828 بار خوانده شده)
ميل رادکان
ميل رادکان در 4 کيلومتري جنوب شرقي روستاي رادکان و در 42 کيلومتري جنوب شهرستان گرگان در يک منطقه کوهستاني- جنگلي و بر فراز تپه با صفايي که داراي موقعيت خاص طبيعي است در دامنه جنوبي سلسله جبال البرز قرار دارد.
اين گنبد در کنار شاهراه منتهي به شاهکوه، گردنه شمشير بُر، چشمه علي، جهان نما، بخش يانه سر واقع شده و بر فراز تپه‌اي که از دور نمايان بوده وبه منظور راهنمايي رهگذران و مسافران ساخته شده‌است، قرار دارد.
بعدها از اين بنا به‌عنوان آرامگاه باني آن استفاده کرده‌اند، اين گنبد مدفن يکي از اسپهبدان آل باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندربن باوندي است.
بر کتيبه اي که در زير گنبد ديده مي شود, ساخت آن در 407 هجري قمري در زمان فرمانروايي اسپهبد ابوجعفر آغاز و در 411 هجري قمري بدست احمدبن عمر به پايان رسيد.
اين بنا از دو قسمت گنبد و بدنه تشکيل شده است. گنبد آن بصورت ترک(مخروطي شکل) و دو پوشه است که بيش از 35 متر ارتفاع دارد، بدنه بسيار ساده و داراي آجر چيني معمولي و داراي تزئينات آجرکاري و گچ بري است و به منظور استحکام بخشي بيشتر حد فاصل بندهاي آجرها با فشار انگشت دست به داخل فشرده شده است که قابل توجه مي باشد.
در فواصل معيين سوراخ هايي به چشم مي خورد که جاي داربست بوده که در هنگام احداث بنا تعبيه شده است، ورودي هلالي شکل آن در ضلع جنوبي گنبد قرار دارد.
زيباترين قسمت بنا در بخش فوقاني آن قرار دارد که عبارت از دو رديف قطار بندي و دو کتيبه کوفي و پهلوي است که در ميان تزئينات آجرکاري و گچ بري که نام باني و تاريخ ساخت بر آن نوشته شده است قرار دارد.
طرح داخلي گنبد رادکان مدور و داراي نمايي ساده و اندود گچ و آهک است و در تمام بدنه بنا آجر و ملات گچ و آهک بکار رفته است.

لینک های مرتبط:
مشاهده عکس های میل رادکان

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
دیوار دفاعی قزل آلان
۱۳۸۹/۱/۶
6161
حوزه علمیه کریم ایشان
۱۳۸۸/۱۰/۲۱
6704
ميل رادکان
۱۳۸۸/۶/۲۸
5829
مسجد و مدرسه کریم ایشان
۱۳۸۸/۵/۳
9362
افسانه ای در باره ی مناره ی توره بك خانم
۱۳۸۸/۳/۲۸
8391
آق قلا (آق قلعه)
۱۳۸۸/۱/۸
6573
برج قابوس
۱۳۸۷/۱۱/۱۲
15160
دیوار قزل آلان
۱۳۸۷/۱۰/۱۰
4073
یاریم تپه
۱۳۸۷/۱۰/۷
3223
تورنگ تپه
۱۳۸۷/۱۰/۷
4045
شهر جرجان
۱۳۸۷/۱۰/۷
7544
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
فروشگاه آنلاین صنایع دستی ترکمن

فروشگاه آنلاین سایراق به عنوان بخش فروشگاه سایت بایراق فعالیت خود آغاز نمود.


فروشگاه آنلاین چارقد، فرش، زیورآلات ترکمن سایراق

فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.