ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
شهرستان گرگان
نوشته شده توسط MatinGHezeljeh در تاریخ ۱۳۸۸/۸/۲۰ (4373 بار خوانده شده)
شهرستان گرگان
شهر گرگان یا همان استرآباد بر اساس متون مکتوب، آثار تاریخی چندین هزار ساله دارد. در گذشته فضا در قدیمی شهر همیشه هسته اولیه شکل گیری شهر بوده است و بر فضایی چون مرکز شهر، محلات، گذرگاهها، میادین و ... استوار بوده است.
بافت قدیمی به جا مانده در استرآباد غالبا متعلق به دوران صفویه، زندیه و علی الخصوص وابسته به سبک دوران قاجار است، در معماری بافت قدیم، عواملی مثل آب، زمین، تابش نور خورشید و همچنین عوامل اجتماعی فرهنگی نقش به سزایی داشته است.
گرگان توسط بارویی به طول 6 کیلومتر محصور بوده است و بر نقاط مختلف این بارو و به فاصله های معین برجهایی قرار داشت که در آنها قراولان از شهر محافظت می کردند، رفت و آمد از 4 دروازه انجام می گرفت.
در حاشیه بیرونی باروها خندقی عمیق حفر شده بود که از خاک آن باروها را بنا کرده بودند، از اواسط حکومت قاجار استرآباد به سوی تخریب و ویرانی کامل رفت و در اوایل حکومت پهلوی اول باقی مانده آنهم از بین رفت و با معماری و فرم امروزی دوباره شکل گرفت.
آقا محمدخان قاجار در این شهر به دنیا آمد و گرگان عنوان پایتخت خانوادگی حکومت قاجار محسوب می شود و بنام دارالمونین معروف بوده که در روی سکه های بعد از صفوی ضرب این شهر مشاهده می شود و آثار ساختمانی زیادی از دوران صفوی نادرشاه و قاجار در این شهر ساخته شده که بعضا نیز باقی هستند.
گرگان در سال 1304 به شهرستان تبدیل شد و امروز مركز استان گلستان، شهری در متن طبیعت با دیدنی های فراوان است. مساحت این شهرستان در حدود 4/3558 كیلومتر مربع و جمعیت آن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۰۱۳۹۹ نفر، که جمعیت خود شهرستان گرگان 274438 نفر بوده است. این شهرستان داراى دو بخش مرکزى و بهاران است. بخش مرکزى سه دهستان استرآباد جنوبى، انجیرآباد و روشن‌آباد را در بر مى‌گیرد و بخش بهاران شامل دو دهستان استرآباد شمالى و قرق است. مهم‌ترین شهر و روستاهاى گرگان، جلین ‌آباد علیا، رنگیان، لمسک، سرخنکلاته و نوده ملک هستند.
با توجه به موقعیت جغرافیایی و ارتفاع زمین، آب و هوای این شهرستان متنوع است. در قلل مرتفع آب و هوای معتدل و سرد كوهستانی و در قسمت كوهپایه ها و قسمت های مركزی آب و هوای معتدل و مرطوب وجود دارد. آثار منقول و غیر منقول متعلق به دوران پیش از تاریخ كه از نقاط مختلف این شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاه تپه و ... به دست آمده نشانگر حضور دیرینه انسان ها و تمدن در این منطقه است كه تا هزاره ششم پیش از میلاد قدمت دارد.
از مهمترین اماكن مذهبی، تفریحی و آثار باستانی این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- موزه گرگان
2- مدرسه عمادیه
3- كاخ آقا محمد خان قاجار
4- مسجد جامع گرگان
5- پارك جنگلی النگدره
6- جنگل رنگو
7- جنگل شصت كلا
8- باران كوه
9- آبشار دوقلوی زیارت
10- آبگرم زیارت
11- تورنگ تپه
12- پارك جنگلی ناهار خوران
13- پارك جنگلی قرق
14- روستای زیارت
15- ارتفاعات هزار پیچ
16- كاروانسراهای سنگی قزلق، دیمه لو و رباط سفید
17- روستای چهار باغ
18- امامزاده های اسحق (نور )، عبدالله، نه تن، مرادبخش، محسن، بی بی هور بی بی نور، طیب قرن آباد.
سوغات و ره آورد سفر شهرستان گرگان عبارتند از: قالی، قالیچه، پشتی ترکمن، جاجیم و منسوجات صنایع روستایی و از شیرینی های محلی حلوا اماج، نان خرمایی، زنجبیلی، نانک (پادرازی) را می توان نام برد.

مشاهده تصاویر شهر گرگان

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
قزلجه آق امام
۱۳۹۱/۹/۱۴
4587
«آجي قوشان» آري ، «حاجي قوشان» خير
۱۳۹۱/۲/۱۵
3596
شهرستان آزادشهر
۱۳۸۹/۸/۱۴
6556
شهرستان مینودشت
۱۳۸۹/۲/۷
6989
شهرستان علی آباد کتول
۱۳۸۸/۱۲/۱۱
7892
شهرستان آق‌قلا
۱۳۸۸/۱۰/۲۶
4687
شهرستان کلاله
۱۳۸۸/۹/۱
5270
شهرستان بندرتركمن
۱۳۸۸/۸/۲۸
3853
شهرستان گنبدکاووس
۱۳۸۸/۸/۲۱
10561
شهرستان گرگان
۱۳۸۸/۸/۲۰
4374
استان گلستان
۱۳۸۸/۸/۱۴
7302
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
فروشگاه آنلاین صنایع دستی ترکمن

فروشگاه آنلاین سایراق به عنوان بخش فروشگاه سایت بایراق فعالیت خود آغاز نمود.


فروشگاه آنلاین چارقد، فرش، زیورآلات ترکمن سایراق

فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

دانلود آهنگ ترکمنی

سایت مرجع دانلود آهنگ ترکمنی


www.TurkmenSong.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.