ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
زیارتگاه های ترکمن صحرا
نوشته شده توسط MatinGHezeljeh در تاریخ ۱۳۸۸/۱/۱۰ (7468 بار خوانده شده)
زیارتگاه هایی که در این مقاله معرفی شده اند، زیارتگاه هایی می باشند که در استان گلستان واقع شده اند و در نزد ترکمن ها معزز و محترم هستند.

دالیشمان آتا / امامزاده دانشمند
این زیارتگاه در نزدیکی روستای اینچه برون - مرز شمالی ایران و با ترکمنستان- و در شمال غربی گنبد کاووس کنار روستای دانشمند بر بالای تپه ای کم ارتفاع واقع است.
نام امامزاده «ملا علی» بوده و نسبت او به یکی از خلفای راشدین می رسد. قبر این امامزاده گنبدی از آجر دارد.

زکریا پیغمبر (ع)
زیارتگاهی است که ترکمن ها به آن اولیه می گویند، با نمایی آجری که در شمال گنبد کاووس قرار دارد.
حضرت زکریا یکی از آخرین انبیای عهد قدیم است که در قرن 6 قبل از میلاد می زیست. وی به تجدید روحانیت اسرائیل در عهد مسیح بشارت داده بود.

خالدنبی
آرامگاهی است در قله ی گوگچه داغ و زیارتگاه ترکمن ها می باشد. در مورد این زیارتگاه می گویند در فاصله ی حضرت عیسی (ع) و حضرت محمد (ع) چهار نبی آمده است که یکی از آنها خالدنبی است. (خالد بن سنان بن عبس، بنا به قولی نسبت او به حضرت اسماعیل بن ابراهیم (ع) می رسد.)
اصل او از عدن است. وی از قوم خورشید آزار دید و به مکان فعلی پناهنده شد. خداوند او و یارانش را به صورت سنگ در آورد تا دست دشمن به آنها نرسد.

قدم گاه بهاءالدین نقشبند
زیارتگاهی است در 10 کیلومتری شمال شرقی بندرترکمن، نزدیک روستای خوجه لر. زنان نازا بیش از دیگران به این مکان مقدس متوسل می شوند. نقل است که حضرت بهاءالدین نقشبند مدتی در این مکان بیتوته کرده است.

عالی خان بابا
در شرق استان گلستان، نزدیک روستای چناران، در مسیر جاده کلاله- مراوه تپه و در بلندای کوهی مرتفع، آستانه ی مبارکه ای دیده می شود که می گویند متعلق به سید جلیل القدری به نام عالی خان بابا است؛ سیدی شفابخش و مستجاب الدعوه.
عالی خان بابا، فرزند سید محمد، به سال 1030 ه.ق در خوجه قلا نزدیک قری قلا - واقع در ترکمنستان- متولد شد و در مدرسه ی غوث الاعظم، یکی از مشهورترین مدارس بخارا درس خواند و به زودی آوازه کرامات او در همه جا پیچید. این سید بزرگوار به سال 1125 ه.ق در زادگاه خود – خوجه قلا- دار فانی را وداع گفت و به بنا به وصیت خودش، در مکان فعلی دفن شد.

تکیه بابا
زیارتگاهی است در 600 متری غرب روستای پاسنگ پایین، در دامنه شمالی نیل کوه با بنایی آجری و سقفی حلبی به ابعاد 10× 9 متر.
این زیارتگاه را متعلق به آصف بن برخیا، وزیر دانای حضرت سلیمان می دانند که با شهر گنبد کاووس 40 کیلومتر، گالیکش 14 کیلومتر، با دو راهی کلاله 10 کیلومتر فاصله دارد و در 5 کیلومتری جاده آسفالته گالیکش- مشهد با عنوان تکیه بابا / بابا تکیه در زمره ی اولیا بین مردم شیعه و سنی معزز و محترم است.
در وجه تمسیه ی این زیارتگاه به تکیه بابا می گویند که آن حضرت در حال فرار از دست دشمنان به این منطقه رسید و در حال تکیه دادن به درختی از جنس انار مقتول شد و به وسیله دوستدارانش در پای همان درخت دفن گردید.

زیارتگاه یحیی بن زید (ع)
ترکمن ها این زیارتگاه را «قارانقی امام» می نامند. به این دلیل که زیرزمینی داشت بسیار تاریک که دیوانه ها را در آن زندانی می کردند تا به حرمت امام زاده ارواح خبیث از وجود او خارج شود.
این زیارتگاه متعلق است به حضرت یحیی ابن زید ابن حسین این علی ابن ابیطالب (ع) که در سال 125 ه ق و در سن 18 سالگی به دست نیروهای مسلم بن احور مازنی شهید شد و در سال 127 ه ق به دست ابومسلم خراسانی در محل فعلی دفن گردید.
اصل بنای این زیارتگاه که در سه کیلومتری غرب گنبد کاووس و در کنار رود گرگان واقع است، متعلق به دوران صفویه است که در زمان ناصرالدین شاه قاجار به دست علاء الدوله، حاکم استرآباد، تجدید بنا شد و اکنون نیز بار دیگر بازسازی شده است.

زیارتگاه آق امام
این زیارتگاه که بر قله کوه واقع شده، مورد عزت و احترام شیعه و سنی است. متعلق است به حضرت محمد بن زید ابن حسن ابن ابیطالب که با برادرش، حسن، معروف به داعی کبیر در سال 250 ه ق سلسله ی زیدیه علویان را در طبرستان تشکیل دادند.
حسن تا 270 ه ق با قدرت حکومت کرد و پس از او محمد تا سال 287 ه ق حاکم طبرستان و جرجان (گنبد کاووس فعلی) در این سال بود که به دست سپاهیان سامانی به فرماندهی (محمد بن هارون سرخسی) شهید شد و اینک آرامگاه او در فاصله 5 کیلومتری جاده آزادشهر به مینودشت می باشد.
در کنار مقبره ی این امام زاده، مقبره ی دیگری جلب توجه می کند که متعلق است به امام زاده محمد ابن امام جعفر صادق (ع) ملقب به دیباج. در ساختمان این آرامگاه آجرهایی به رنگ سرخ با کار رفته است، بدین جهت به «گور سرخ» نیز شهرت دارد.

زیارتگاه ثوئین شهید
در محوطه پارک کودک شهر گمیشان واقع در 15 کیلومتری شمال بندر ترکمن، مقبره ای دیده می شود که هیچ بقعه و بارگاهی ندارد و مردم محل آن را متعلق به مرد غریبه ای می دانند که به دست مامورین رضاخانی (حکومت پهلوی اول) مظلومانه به قتل رسید.
سالمندان گومیشان که ناظر این مظلومیت بودند حکایت می کنند که در لحظه ی وقوع قتل، هوا به شدت طوفانی شد و همه جا را تاریکی فرا گرفت؛ آنگاه تا مدت یکسال هر شب جمعه آتشی از قتلگاه او دیده شد که شعله می کشید.
مردم ترکمن این مقبره را با عنوان ثوئین شهید مستجاب الدعوه می دانند.

به غیر از زیارتگاه های معرفی شده در بالا زیارتگاه ها و آرامگاه های دیگری نیز در ترکمن صحرا قرار دارند که در زیر به آنها اشاره می شود:

زیارتگاه آق امام بندر ترکمن
در نزدیکی روستای قره قاشلی.

زیارتگاه آق امام مراوه تپه
در چند کیلومتری روستای آق امام، واقع در جنوب مراوه تپه.

آرامگاه سلطان حبی آتا
در محدوده قرق جنگل گلستان
مزار سلطان حبی فرزند حکیم سلیمان آتا باقیرغانی‌؛ از بزرگان طریقت یسویه. (قرن 6 ه.ق)

زیارتگاه یل پیر
در نزدیکی روستای لوده.
مزار یکی از علما و عرفای ترکستان.

زیارتگاه پیر آغاچ
در نزدیکی روستای پیراوش.
زیارتگاه و درخت متبرک.

زیارتگاه صالح نبی
در شمال غربی آق قلا.
این دو پیامبر گرامی در شام مدفون اند. و این دو زیارتگاه یادبود آنان است.

زیارتگاه یعقوب نبی
در شمال روستای یامپی آق قلا.

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
یدی ( 7 )
۱۳۹۰/۷/۲۲
6338
حیوانات در باورهای عامیانه ترکمن
۱۳۸۹/۱۲/۱۹
8398
رنگ قرمز، مانایی عشق ترکمن ها
۱۳۸۹/۳/۸
9515
ايريم لار / باورهای عاميانه
۱۳۸۹/۱/۹
5551
پیدایش لاک پشت
۱۳۸۸/۸/۶
6980
مفاهیم برخی از اعداد در بین تركمنها
۱۳۸۸/۵/۱۱
5897
برخی اعتقادات خرافی در بین ترکمن ها
۱۳۸۸/۴/۱۷
7238
آتش در باور ترکمن ها
۱۳۸۸/۳/۱۳
4282
گرگ در فرهنگ و باور تركمنها
۱۳۸۸/۲/۲۸
6558
نماز در بین ترکمن ها
۱۳۸۸/۲/۲۱
5564
اعتقادات دینی ترکمن ها قبل از اسلام 2
۱۳۸۸/۲/۲۰
7462
رنگ سفید (آق)، رنگی مقدس در میان ترکمن ها
۱۳۸۸/۲/۱۴
4677
اعتقادات دینی ترکمن ها قبل از اسلام
۱۳۸۸/۱/۱۷
7690
زیارتگاه های ترکمن صحرا
۱۳۸۸/۱/۱۰
7469
شخصیت های مذهبی در بین ترکمن ها
۱۳۸۷/۱۰/۷
4990
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
مهمان
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۳۹۳/۵/۱۷ ۲۲:۵۹  به روز‌شده در تاریخ: ۱۳۹۳/۵/۲۸ ۱۶:۴۶
 پاسخ به زیارتگاه های ترکمن صحرا
سلام برای مشاهده اطلاعات درموردزیارتگاه عالی خان بابا به وبلاگ محمدخواجه زاده باعنوان آق امام مراجعه نمایید
پاسخ
فروشگاه آنلاین صنایع دستی ترکمن

فروشگاه آنلاین سایراق به عنوان بخش فروشگاه سایت بایراق فعالیت خود آغاز نمود.


فروشگاه آنلاین چارقد، فرش، زیورآلات ترکمن سایراق

فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

دانلود آهنگ ترکمنی

سایت مرجع دانلود آهنگ ترکمنی


www.TurkmenSong.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.