ترکمن آدلری
ورود کاربر
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟
عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
دایره المعارف ترکمن > موسیقی > ساختمان دوتار
ساختمان دوتار
نوشته شده توسط MatinGHezeljeh در تاریخ ۱۳۸۹/۲/۱ (6825 بار خوانده شده)
ساختمان دوتار
ساختمان دوتار ساده است. امّا نوع کیفیّت صدای دوتار به نوازنده آن بستگی نداشته، بلکه در يک درجه مشخّص بستگی به استادی دارد که آن را می سازد. ساختمان دوتار مھارت و فنون کاملی را طلب می کند. دوتار اساساً از چوب درختان توت و زردآلو (بخش کدو شکل آن از چوب توت دسته آن از چوب زردآلو) ساخته می شود. آن عبارت از سه قسمت می باشد. آن قسمتھا به زبان ساده، بخش کدو شکل، دسته و درب بخش کدو شکل آن می باشد. وظیفه بخش کدو شکل عبارت است از به طنین انداختن و تقويّت صداھائیکه از ارتعاش تارھا تولید می شود. بخش کدو شکل بصورت مخصوص خود ساخته می شود. امّا بستگی به چوب و خواست اوستايی که آنرا می سازد می تواند بزرگ، متوسّط و کوچک باشد. کیفیّت طنین صدای دوتار در زير و بم بودن آن بستگی به ساختمان بخش کدوئی شکل آن دارد. اگر خواست نوازنده، جھت تولید صدای گنگ و بم طنین دار باشد، در اين صورت اوستا ديواره ھای بخش کدوئی شکل دوتار را نازکتر درست میکند. جھت تولید صدای زير، کشش دار، ديواره ھای آنرا کمی ضخیم تر می سازند. جھت تولید صدای ملفوظ با تناژ قوی که از درون بخش کدوئی شکل دوتار بر می خیزد، بستگی به ساختمان درب آن دارد. تعداد شانزده تا از سوراخچه ھای کوچکی که بر روی درب آن تعبیه شده است، جھت تنظیم صدای دوتار می باشد. روی دسته دوتار پرده ھا، تار و کلید کنترل تار قرار گرفته است. وظیفه تار ھائیکه بر اثر حرکات و ضربات گوناگون دست به ارتعاش در می آيد عبارت است از تولید صدای خواسته شده که نوازنده با استفاده از پرده ھای دوتار يعنی گرفتن طول سیم دوتار بر روی پرده ھا صدای مولّده را تیمار داده در جريانھای صوتی مختلف می تواند جاری سازد. به عبارت ساده تر آھنگ بنوازد و بسازد.
در زمانھای قديم تارھای دوتار را از زه (روده حیوانی) درست می کرده اند. بعدھا اين زه جای خود را به ابريشم داده است) دو خط طرفین دسته دوتار که از قديم باقی مانده است، به منظور بستن گره ھای زه بوده است. در حال حاضر از اوايل قرن بیستم تارھای سیمی مورد استفاده قرار می گیرد. تارھائیکه روی دوتار قرار دارند از ناحیّه بیرونی ته بخش کدوئی شکل آن که بصورت گیره معمولاً از شاخ حیوانی آنرا درست می کنند و به آن بزبان ترکمنی «بوينوز» گفته می شود، محکم گره می خورد. سر ديگر اين تارھا به دسته آن که کلید کنترل تارھا در آن قرار دارند و بزبان ترکمنی به آن «قولاق» گفته می شود، می پیچانند. نقش قولاقھا به کوک انداختن و تنظیم گام صوتی آن می باشد. در ھنگام کوک دوتار جھت ھمآهنگی ھرچه بھتر آن، کلیدھای کنترل را کمی بالاتر از دسته قرار می دھند. به ھمین جھت اوستائی که در روی دوتار دو تا برجستگی مخصوصی را در نظر می گیرند، يکی از آنھا در نزديک کلیدھای کنترل که به آن بوينوز يا «شیطان اشک» و ديگری را روی درب بخش کدوئی شکل قرار می دھند که به آن «اشک» که در فارسی معادل با «خرک» می باشد، نامیده می شود. برای اينکه تارھا محکم و کلیدھای کنترل شل نگردد بالای «شیطان اشک» پرده ای را قرار می دھند که به آن «شیطان پرده» گفته می شود.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

مقالات دیگر در این شاخه در سایت قرار گرفته در تعداد باز دید
یاغما بولت (ای ابرها نبارید) ، مقام موسیقی
۱۳۸۹/۶/۲۳
8141
ساختمان دوتار
۱۳۸۹/۲/۱
6826
باباغمبر کیست؟
۱۳۸۸/۸/۲۸
6209
اوچرادیم / مقام موسیقی تركمنی
۱۳۸۸/۸/۱۶
4975
درآمدی بر مردم‌ شناسی موسیقی تركمن
۱۳۸۸/۷/۱۰
7155
اوزان / بخشی
۱۳۸۸/۶/۲۴
3144
اولین محقق موسیقی ترکمنی
۱۳۸۸/۶/۱۲
3702
آت‌ چاپار / یكی از مقامات‌ موسیقی‌ تركمن‌
۱۳۸۸/۳/۱۱
4076
یدی‌ بوغون
۱۳۸۸/۳/۱۱
2800
قووز
۱۳۸۸/۲/۳۱
4665
دیل لی تویدوک
۱۳۸۸/۲/۲۰
2887
موسیقی مقامی تركمن صحرا
۱۳۸۸/۲/۱۲
6076
سبك‌هاي موسيقي تركمنی 2
۱۳۸۸/۱/۲۳
3972
دوتار
۱۳۸۸/۱/۱۶
6583
چگونگی پیدایش آهنگ بیکه حالان
۱۳۸۷/۱۰/۲۱
3090
آواز و موسیقی ترکمن
۱۳۸۷/۱۰/۷
8781
سبک های موسیقی ترکمن
۱۳۸۷/۹/۱۸
4207
آلات موسیقی ترکمنها
۱۳۸۷/۹/۱۸
3991
مقام های معروف موسیقی ترکمن
۱۳۸۷/۹/۸
4710
بخشی
۱۳۸۷/۹/۸
2793
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
فروشگاه آنلاین صنایع دستی ترکمن

فروشگاه آنلاین سایراق به عنوان بخش فروشگاه سایت بایراق فعالیت خود آغاز نمود.


فروشگاه آنلاین چارقد، فرش، زیورآلات ترکمن سایراق

فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک

سایت فرهنگ لغت ترکمن سؤزلوک فعالیت خود را آغاز نمود. این سایت یکی از سایت های زیر مجموعه بایراق می باشد که با تلاش دوستان تصمیم به ایجاد فرهنگ لغت ترکمنی به فارسی و بالعکس گرفتیم که در حال تکمیل شدن می باشد.


www.SOZLUK.ir

دانلود آهنگ ترکمنی

سایت مرجع دانلود آهنگ ترکمنی


www.TurkmenSong.ir

آهنگ های پیشواز ترکمنی
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.